ESL Pro League season 16: Scores, standings, schedule

Keep up to date with one of the best CS:GO tournaments in the second half of 2022.

Photo by Adela Sznajder via ESL Gaming

This year’s second edition of the ESL Pro League, the most prestigious league in CS:GO esports, will run from Aug. 31 to Oct. 2 with an $823,000 prize pool up for grabs.

Twenty-four of the best CS:GO teams in the world have been split into four groups of six teams each for the group stage of ESL Pro League season 16 and only the three best squads from each group will participate in the playoffs.

For the first time since ESL Pro League season 10 in 2019, the league will run the playoffs in front of a live audience. The 12 best teams in ESL Pro League season 16 will get to play at the Salini Resort in Malta, where the fans will follow the action.

Here’s all the information you need to keep up to date with ESL Pro League season 16.

How to watch ESL Pro League season 16

ESL Pro League season 16 will be broadcast on ESL’s main CS:GO channel on Twitch. There will only be simultaneous matches on the last day of each group. You can watch your favorite team playing on the second and third channels. In addition to the official broadcasts, there will be streams for foreign viewers like 99Damage (Germany) and Gaules (Brazil), for example.

ESL Pro League season 16 playoff bracket

Screengrab via Liquipedia

Playoffs schedule and results

All times are listed in CT and are susceptible to delays.

Sunday, Oct. 2 (grand finals)

  • 10am: Vitality 3-2 Liquid (Liquid 16-7 on Inferno, Vitality 16-7 on Dust ii, Liquid 25-21 on Mirage, Vitality 19-17 on Overpass, Vitality 16-11 on Vertigo)

Saturday, Oct. 1 (semifinals)

  • 8:30am: Liquid 2-1 C9 (Liquid 16-11 on Inferno, C9 16-13 on Ancient, Liquid 16-13 on Dust II)
  • 12pm: Vitality 2-0 G2 (Vitality 16-8 on Mirage, Vitality 19-16 on Inferno)

Friday, Sept. 30

  • 8:30am: Vitality 2-0 Outsiders (Vitality 16-13 on Mirage, Vitality 19-17 on Dust II)
  • 12pm: G2 2-1 NAVI (NAVI 16-13 on Dust II, G2 16-9 on Inferno, G2 16-9 on Mirage)

Thursday, Sept. 29

  • 8:30am: Liquid 2-0 MOUZ (Liquid 16-10 on Inferno, Liquid 16-11 on Ancient)
  • 12pm: C9 2-1 FaZe (FaZe 16-13 on Inferno, C9 16-8 on Ancient, C9 16-11 on Mirage)

Wednesday, Sept. 28

  • 8:30am: Outsiders 2-1 FURIA (FURIA 16-11 on Ancient, Outsiders 16-10 on Vertigo, Outsiders 16-5 on Inferno)
  • 12pm: NAVI 2-0 Heroic (NAVI 16-14 on Mirage, Heroic 16-14 on Inferno, NAVI 16-7 on Overpass)

Tuesday, Sept. 27

  • 8:30am: Liquid 2-1 Fnatic (Liquid 16-13 on Inferno, Fnatic 16-9 on Overpass, Liquid 16-10 on Ancient)
  • 12pm: FaZe 2-1 Complexity (Complexity 16-9 on Overpass, FaZe 16-14 on Inferno, FaZe 16-8 on Nuke)

All teams attending ESL Pro League season 16

Group A

  • Natus Vincere
  • Ninjas in Pyjamas
  • Vitality
  • Team Spirit
  • Fnatic
  • Endpoint

Group B

  • FaZe Clan
  • G2 Esports
  • BIG
  • Outsiders
  • MIBR
  • FTW

Group C

  • ENCE
  • Heroic
  • Astralis
  • MOUZ
  • Complexity
  • HEET

Group D

  • Cloud9
  • Team Liquid
  • FURIA
  • Movistar Riders
  • Evil Geniuses
  • Eternal Fire

ESL Pro League season 16’s group stage standings

Screengrab via Liquipedia

Group stage schedule and results

All times are listed in CT and are susceptible to delays.

Group D

Sunday, Sept. 25

  • 12:30pm: Liquid 2-0 C9 (Liquid 16-10 on Inferno, Liquid 19-17 on Overpass)
  • 12:30pm: FURIA 2-0 EG (FURIA 16-11 on Overpass, FURIA 16-12 on Nuke)
  • 12:30pm: Eternal Fire 2-0 Movistar Riders (Eternal Fire 16-9 on Vertigo, Eternal Fire 16-5 on Overpass)

Saturday, Sept. 24

  • 5:30am: EG 2-0 Movistar Riders (EG 16-9 on Overpass, EG 16-8 on Nuke)
  • 9am: Eternal Fire 2-0 Liquid (Eternal Fire 16-13 on Vertigo, Eternal Fire 16-11 on Inferno)
  • 12:30pm: C9 2-0 FURIA (C9 16-8 on Overpass, C9 16-14 on Overpass)

Friday, Sept. 23

  • 5:30am: C9 2-0 Movistar Riders (C9 16-7 on Inferno, C9 16-4 on Vertigo)
  • 9am: EG 2-0 Eternal Fire (EG 16-9 on Overpass, EG 16-4 on Dust II)
  • 12:30pm: FURIA 2-1 Liquid (FURIA 16-10 on Mirage, Liquid 16-7 on Inferno, FURIA 16-4 on Vertigo)

Thursday, Sept. 22

  • 5:30am: C9 2-0 Eternal Fire (C9 16-12 on Dust II, C9 16-11 on Overpass)
  • 9am: FURIA 2-0 Movistar Riders (FURIA 16-3 on Ancient, FURIA 16-13 on Nuke)
  • 12:30pm: Liquid 2-0 EG (Liquid 16-7 on Inferno, Liquid 16-8 on Dust II)

Wednesday, Sept. 21

  • 5:30am: C9 2-0 EG (C9 16-12 on Inferno, C9 16-5 on Dust II)
  • 9am: FURIA 2-1 Eternal Fire (FURIA 16-11 on Nuke, Eternal Fire 19-17 on Vertigo, FURIA 16-5 on Inferno)
  • 12:30pm: Liquid 2-1 Movistar Riders (Liquid 16-13 on Mirage, Movistar Riders 16-14 on Inferno, Liquid 16-13 on Vertigo)

Group C

Sunday, Sept. 18

  • 12:30pm: Heroic 2-1 Astralis (Astralis 19-17 on Overpass, Heroic 16-12 on Inferno, Heroic 16-13 on Nuke)
  • 12:30pm: Complexity 2-0 ENCE (Complexity 16-11 on Overpass, Complexity 16-14 on Nuke)
  • 12:30pm: MOUZ 2-1 HEET (HEET 19-16 on Ancient, MOUZ 16-12 on Inferno, MOUZ 16-9 on Vertigo)

Saturday, Sept. 17

  • 5:30am: Heroic 2-1 HEET (HEET 16-11 on Vertigo, Heroic 16-9 on Overpass, Heroic 16-12 on Nuke)
  • 9am: MOUZ 2-1 Complexity (MOUZ 16-11 on Overpass, Complexity 16-12 on Ancient, MOUZ 16-7 on Inferno)
  • 12:30pm: Astralis 2-0 ENCE (Astralis 16-13 on Mirage, Astralis 16-11 on Dust2)

Friday, Sept. 16

Thursday, Sept. 15

Wednesday, Sept. 14

  • 5:30am: MOUZ 2-0 Heroic (MOUZ 16-14 on Mirage, MOUZ 16-9 on Dust II)
  • 9am: Complexity 2-1 Astralis (Astralis 16-9 on Inferno, Complexity 25-23 on Nuke, Complexity 16-11 on Dust II)
  • 12:30pm: ENCE 2-0 HEET (ENCE 16-6 on Dust II, ENCE 16-11 on Vertigo)

Group B

Sunday, Sept. 11

  • 12:30pm: FaZe 2-0 BIG (FaZe 16-11 on Dust II, FaZe 16-11 on Nuke)
  • 12:30pm: G2 2-0 Outsiders (G2 16-2 on Inferno, G2 19-16 on Ancient)
  • 12:30pm: MIBR 2-0 FTW (MIBR 16-12 on Vertigo, MIBR 19-17 on Nuke)

Saturday, Sept. 10

  • 5:30am: BIG 2-1 FTW (BIG 16-7 on Inferno, FTW 16-12 on Dust II, BIG 16-6 on Nuke)
  • 9am: Outsiders 2-0 MIBR (Outsiders 16-2 on Vertigo, Outsiders 16-7 on Inferno)
  • 12:30pm: G2 2-0 FaZe (G2 16-7 on Dust II, G2 16-12 on Nuke)

Friday, Sept. 9

  • 5:30am: G2 2-0 FTW (G2 16-5 on Inferno, G2 16-6 on Ancient)
  • 9am: BIG 2-1 MIBR (BIG 16-14 on Vertigo, MIBR 16-14 on Nuke, BIG 16-1 on Dust II)
  • 12:30pm: FaZe 2-1 Outsiders (FaZe 16-5 on Dust2, Outsiders 16-5 on Ancient, FaZe 16-11 on Inferno)

Thursday, Sept. 8

  • 5:30am: Outsiders 2-0 FTW (Outsiders 16-8 on Vertigo, Outsiders 16-10 on Dust II)
  • 9am: G2 2-0 BIG (G2 19-16 on Mirage, G2 19-17 on Vertigo)
  • 12:30pm: FaZe 2-1 MIBR (MIBR 16-9 on Dust II, FaZe 16-8 on Nuke, FaZe 16-4 on Overpass)

Wednesday, Sept. 7

  • 5:30am: FaZe 2-0 FTW (FaZe 16-4 on Inferno, FaZe 16-4 on Overpass)
  • 9am: BIG 2-0 Outsiders (Outsiders 16-9 on Dust II, Outsider 16-11 on Inferno)
  • 12:30pm: G2 2-0 MIBR (G2 16-5 on Dust II, G2 16-10 on Ancient)

Group A

Sunday, Sept. 4

  • 12:30pm: NiP 2-1 NAVI (NiP 16-8 on Inferno, NAVI 16-9 on Mirage, NiP 16-11 on Overpass)
  • 12:30pm: Vitality 2-0 Spirit (Vitality 16-6 on Nuke, Vitality 16-10 on Vertigo)
  • 12:30pm: Fnatic 2-0 Endpoint (Fnatic 16-8 on Ancient, Fnatic 16-10 on Overpass)

Saturday, Sept. 3

  • 5:30am: NiP 2-0 Endpoint (NiP 16-7 on Vertigo, NiP 19-15 on Inferno)
  • 9am: Fnatic 2-0 Spirit (Fnatic 16-11 on Nuke, Fnatic 16-9 on Mirage)
  • 12:30pm: Vitality 2-1 NAVI (NAVI 16-10 on Inferno, Vitality 16-14 on Mirage, Vitality 16-12 on Overpass)

Friday, Sept. 2

  • 5:30am: Endpoint 2-0 NAVI (Endpoint 16-7 on Ancient, Endpoint 16-10 on Dust II)
  • 9am: Spirit 2-0 NiP (Spirit 16-9 on Mirage, Spirit 16-7 on Nuke)
  • 12:30pm: Vitality 2-1 Fnatic (Fnatic 16-6 on Nuke, Vitality 16-12 on Inferno, Vitality 16-11 on Mirage)

Thursday, Sept. 1

  • 5:30am: Spirit 2-1 Endpoint (Spirit 16-3 on Overpass, Endpoint 19-17 on Ancient, Endpoint 22-18 on Vertigo)
  • 9am: NAVI 2-1 Fnatic (Fnatic 16-14 on Ancient, NAVI 16-8 on Mirage, NAVI 16-7 on Inferno)
  • 12:30pm: Vitality 2-0 NiP (Vitality 16-14 on Nuke, Vitality 16-8 on Vertigo)

Wednesday, Aug. 31