IEM Cologne 2022: Scores, standings, and results

Stay up to the date with the action.

Photo by Steffie Wunderl via ESL Gaming

A total of 24 of some of the best CS:GO teams in the world will play in the 2022 edition of IEM Cologne, one of the most important professional tournaments of Valve’s first-person shooter.

The $1 million competition will be entirely played in a LAN environment, with the last three days being held at the iconic LANXESS arena, the cathedral of Counter-Strike, in front of a huge live audience. Sixteen of the teams in attendance will begin the tournament in the play-in stage, and just half of them will meet the eight squads that directly qualified for the event.

IEM Cologne is the last S-tier CS:GO event before the start of the summer player break. Which team will finish the first half of the season on top? FaZe Clan and Natus Vincere have repeatedly shown they’re the best in Counter-Strike esports these past months, but great teams such as ENCE and Cloud9 and solid contenders like Heroic and G2 can’t be ruled out.

The play-in stage of IEM Cologne will be played from July 5 to 6, while the main stage and playoffs will run from July 7 to 17. The winner will take home $400,000 and write their name in the history book of Counter-Strike.

Here are the scores, standings, results, and brackets for IEM Cologne, including all stages of the competition, and how to watch the tournament.

How to watch IEM Cologne 2022

IEM Cologne will be broadcast on ESL’s three Twitch channels since the event will feature up to three simultaneous matches during the play-in stage and up to two matches at the same time during the main stage. You won’t want to miss any of the action on the main broadcastsecond channel, and third channel.

Playoff bracket

Screengrab via Liquipedia

IEM Cologne playoff schedule and results

All matches are susceptible to delays and are listed in CT.

Sunday, July 17 (grand finals)

  • 9am: FaZe 3-2 NAVI (FaZe 16-13 on Inferno, NAVI 16-13 on Overpass,, NAVI 19-16 on Ancient, FaZe 16-9 on Mirage, FaZe 16-14 on Nuke)

Saturday, July 16

  • 8:30am: NAVI 2-0 Astralis (NAVI 16-8 on Nuke, NAVI 19-17 on Mirage)
  • 12pm: FaZe vs. Movistar Riders (FaZe 16-12 on Ancient, FaZe 16-9 on Nuke)

Friday, July 15

  • 8:30am: Astralis 2-1 MOUZ (MOUZ 16-8 on Mirage, Astralis 16-9 on Nuke, Astralis 16-12 on Ancient)
  • 12pm: Movistar Riders 2-1 Liquid (Movistar Riders 16-9 on Ancient, Liquid 16-14 on Inferno, Movistar Riders 16-12 on Vertigo)

Main stage brackets

Screengrab via Liquipedia

IEM Cologne main stage results

All matches are susceptible to delays and are listed in CT.

Sunday, July 10

  • 5:30am: Liquid 2-0 Cloud9 (Liquid 16-11 on Dust II, Liquid 16-9 on Vertigo)
  • 5:30am: FURIA 2-1 (Spirit 16-12 FURIA on Nuke, FURIA 16-14 on Mirage, FURIA 16-10 on Overpass)
  • 9am: MOUZ 2-1 NiP (NiP 16-9 on Vertigo, MOUZ 16-12 on Inferno, MOUZ 16-3 on Mirage)
  • 9am: NAVI 2-1 Movistar Riders (Movistar Riders 16-9 on Inferno, NAVI 16-11 on Mirage, NAVI 16-10 on Overpass)
  • 12:30pm: Liquid 2-0 FURIA (Liquid 16-14 on Ancient, Liquid 19-17 on Mirage)
  • 12:30pm: FaZe 2-0 Astralis (FaZe 16-13 on Overpass, FaZe 16-11 on Inferno)

Saturday, July 9

  • 5:30am: Liquid 2-1 00 Nation (00 Nation 25-22 on Overpass, Liquid 19-17 on Mirage, Liquid 16-8 on Ancient)
  • 5:30am: FURIA 2-0 Outsiders (FURIA 16-13 on Inferno, FURIA 16-8 on Vertigo)
  • 9am: FaZe 2-0 Spirit (FaZe 16-10 on Ancient, FaZe 16-13 on Nuke)
  • 9am: Astralis 2-0 Cloud9 (Astralis 16-11 on Inferno, Astralis 16-8 on Mirage)
  • 12:30pm: MOUZ 2-1 Vitality (Vitality 16-12 on Inferno, MOUZ 16-10 on Overpass, MOUZ 16-12 on Nuke)
  • 12:30pm: NIP 2-1 G2 (G2 16-11 on Ancient, NiP 16-13 on Nuke, NiP 16-12 on Inferno)

Friday, July 8

  • 5:40am: Astralis 2-0 FURIA (Astralis 16-8 on Nuke, Astralis 16-13 on Mirage)
  • 5:30am: FaZe 2-0 00 Nation (FaZe 16-13 on Ancient, FaZe 16-10 on Inferno)
  • 9am: NAVI 2-0 NiP (NAVI 16-3 on Overpass, NAVI 16-7 on Nuke)
  • 9am: MOUZ 2-0 Heroic (MOUZ 16-13 on Vertigo, MOUZ 16-10 on Nuke)
  • 12:30pm: G2 2-0 ENCE (G2 16-13 Dust II, G2 16-8 on Ancient)
  • 12:30pm: Movistar Riders 2-1 Vitality (Movistar 16-4 on Mirage, Vitality 16-3 on Vertigo, Movistar 16-12 Vitality)

Thursday, July 7

  • 5:30am: Movistar Riders 2-0 G2 (Movistar 16-12 on Vertigo, Movistar Riders 16-9 on Inferno)
  • 5:30am: NiP 2-0 Heroic (NiP 16-13 on Ancient, NiP 16-13 on Inferno)
  • 9am: NAVI 2-1 MOUZ (NAVI 16-12 on Nuke, MOUZ 16-14 on Mirage, NAVI 16-6 on Inferno)
  • 9am: Vitality 2-1 ENCE (Vitality 16-10 on Nuke, ENCE 16-12 on Dust II, LIVE on Mirage)
  • 12:30pm: Cloud9 2-0 Outsiders (Cloud9 16-6 on Dust II, Cloud9 16-12 on Ancient)
  • 12:30pm: Spirit 2-1 Liquid (Liquid 16-8 on Dust II, Spirit 16-9 on Overpass, Spirit 22-20 on Ancient)

Play-in stage bracket

Screengrab via Liquipedia

IEM Cologne play-in stage results

All matches are susceptible to delays and are listed in CT.

Wednesday, July 6

  • 5:30am: Imperial 2-1 ORDER (ORDER 16-8 on Inferno, Imperial 16-8 on Mirage, Imperial 16-11 on Nuke)
  • 5:30am: TYLOO 2-1 MIBR (MIBR 16-5 on Inferno, TYLOO 16-3 on Overpass, TYLOO 16-10 on Dust II)
  • 9am: Vitality 2-1 Sprout (Sprout 22-20 on Vertigo, Vitality 16-11 on Dust II, Vitality 16-10 on Overpass)
  • 9am: Astralis 2-1 BIG (Astralis 16-14 on Nuke, BIG 16-13 on Dust II, Astralis 16-11 on Overpass)
  • 12:30pm: 00 Nation 2-0 Imperial (00 Nation 16-12 on Ancient, 00 Nation 16-12 on Overpass)
  • 12:30pm: MOUZ 2-0 TYLOO (MOUZ 16-7 on Overpass, MOUZ 16-11 on Ancient)

Tuesday, July 5

  • 4am: Spirit vs. Complexity (Spirit 16-11 on Ancient)
  • 4am: MOUZ vs. paiN (MOUZ 19-16 on Nuke)
  • 4am: Heroic vs. Sprout (Heroic 16-3 on Overpass)
  • 5:15am: Outsiders vs. Imperial (Outsiders 16-6 on Inferno)
  • 5:40am: BIG vs. ORDER (BIG 16-7 on Nuke)
  • 5:40am: Astralis vs. 00 Nation (00Nation 16-6 on Mirage)
  • 6:30am: Movistar Riders 16-13 MIBR (Ancient)
  • 7:20am: Vitality 16-9 TYLOO (Overpass)
  • 8:25am: Heroic 2-1 MOUZ (Heroic 16-3 on Ancient, MOUZ 16-11 on Inferno, Heroic 16-7 on Nuke)
  • 9:00am: Sprout 2-1 paiN (Sprout 16-10 on Ancient, paiN 16-12 on Dust II, Sprout 16-10 on Vertigo)
  • 9:00am: Spirit 2-1 00 Nation (Spirit 16-5 on Vertigo, 00 Nation 16-14 on Dust II, Spirit 16-13 on Ancient)
  • 11:15am: Outsiders 2-0 BIG (Outsiders 16-13 on Inferno, Outsiders 16-13 on Dust II)
  • 12:45pm: Astralis 2-0 Complexity (Astralis 16-10 on Overpass, Astralis 16-9 on Nuke)
  • 12:45pm: Movistar Riders 2-0 Vitality (Movistar Riders 16-13 on Vertigo, Movistar Riders 16-4 on Overpass)