IEM Katowice 2020 playoff results

Will Astralis succesfully defend their throphy?

Photo via ESL

The IEM Katowice 2020 has reached the playoffs.

The six best teams of the tournament will play best-of-threes elimination matches, and the two finalists will decide the trophy in a best-of-five grand final.

The playoffs will last for three days from Feb. 28 to March 1. Astralis and G2 are the best teams so far, but we can’t discard Team Liquid, Natus Vincere, and Fnatic.

Here are the results from each individual series during the IEM Katowice playoffs. The most recent games will be on top.

Playoffs

Grand finals (Sunday, March 1)

Na`Vi 3-0 G2

  • Nuke: Na`Vi 16-4 G2
  • Dust II: Na`Vi 16-13 G2
  • Mirage: Na`Vi 16-2 G2

Semifinals (Saturday, Feb. 29)

Na`Vi 2-0 Astralis

  • Dust II: Na`Vi 16-5 Astralis
  • Nuke: Na`Vi 16-5 Astralis

G2 2-1 Fnatic

  • Inferno: G2 16-12 Fnatic
  • Dust II: Fnatic 16-11 G2
  • Train: G2 16-12 Fnatic

Quarterfinals (Friday, Feb. 28)

Na`Vi 2-0 Team Liquid

  • Dust II: Na`Vi 16-11 Liquid
  • Mirage: Na`Vi 16-13 Liquid

Fnatic 2-0 100 Thieves

  • Inferno: Fnatic 19-16 100 Thieves
  • Mirage: Fnatic 19-16 100 Thieves

Thursday, Feb. 27

100 Thieves vs. mousesports (Group B lower bracket final)

100 Thieves win 2-1

  • Inferno: mousesports 16-10 100 Thieves
  • Dust II: 100 Thieves 16-8 mousesports
  • Nuke: 100 Thieves 16-14 mousesports

Na`Vi vs. FaZe (Group A lower bracket final)

Na`Vi win 2-1

  • Nuke: FaZe 16-8 Na`Vi
  • Dust II: Na`Vi 16-6 FaZe
  • Inferno: Na`Vi 16-14 FaZe

G2 vs. Team Liquid (Group B upper bracket final)

G2 win 2-0

  • Dust II: G2 16-11 Liquid
  • Vertigo: G2 16-10 Liquid

Astralis vs. Fnatic (Group A upper bracket final)

Astralis win 2-0

  • Overpass: Astralis 16-9 Fnatic
  • Vertigo: Astralis 16-8 Fnatic

100 Thieves vs. Evil Geniuses (Group B lower bracket semifinal)

100 Thieves win 2-1

  • Inferno: EG 16-12 100 Thieves
  • Nuke: 100 Thieves 16-12 EG
  • Dust II: 100 Thieves 16-12 EG

mousesports vs. MAD Lions (Group B lower bracket semifinal)

mousesports win 2-0

  • Train: mousesports 16-8 MAD Lions
  • Dust II: mousesports 16-4 MAD Lions

Wednesday, Feb. 26

Team Liquid vs. Evil Geniuses (Group B upper bracket semifinal)

Team Liquid win 2-1

  • Overpass: Liquid 16-7 EG
  • Nuke: EG 19-15 Liquid
  • Inferno: Liquid 16-10 EG

FaZe vs. Vitality (Group A lower bracket semifinal)

FaZe win 2-1

  • Mirage: Vitality 16-14 FaZe
  • Nuke: FaZe 16-11 Vitality
  • Inferno: FaZe 16-10 Vitality

G2 vs. mousesports (Group B upper bracket semifinal)

G2 win 2-1

  • Dust II: mousesports 16-13 G2
  • Inferno: G2 16-6 mousesports
  • Nuke: G2 16-7 mousesports

Na`Vi vs. NiP (Group A lower bracket semifinal)

Na`Vi win 2-0

  • Mirage: Na`Vi 16-3 NiP
  • Train: Na`Vi 16-10 NiP

MAD Lions vs. Virtus Pro (Group B lower bracket round one)

MAD Lions win 2-1

  • Overpass: MAD Lions 16-14 Virtus Pro
  • Vertigo: Virtus Pro 16-7 MAD Lions
  • Dust II: MAD Lions 16-13 Virtus Pro

100 Thieves vs. TYLOO(Group B lower bracket round one)

100 Thieves win 2-0

  • Inferno: 100 Thieves 16-9 TYLOO
  • Vertigo: 100 Thieves 16-10 TYLOO

Tuesday, Feb. 25

Fnatic vs. Na`Vi (Group A upper bracket semifinal)

Fnatic win 2-1

  • Dust II: Fnatic 16-7 Na`Vi
  • Inferno: Na`Vi 16-14 Fnatic
  • Mirage: Fnatic 16-12 Na`Vi

FaZe vs. Renegades (Group A lower bracket round one)

FaZe win 2-0

  • Inferno: FaZe 16-12 Renegades
  • Mirage: FaZe 16-10 Renegades

Astralis vs. Vitality (Group A upper bracket semifinal)

Astralis win 2-0

  • Overpass: Astralis 16-9 Vitality
  • Vertigo: Astralis 22-19 Vitality

NiP vs. Cloud9 (Group A lower bracket round one)

NiP win 2-1

  • Overpass: NiP 16-2 Cloud9
  • Vertigo: NiP 16-9 Cloud9

Evil Geniuses vs. MAD Lions (Group B upper bracket quarterfinal)

Evil Geniuses win 2-1

  • Vertigo: EG 16-7 MAD Lions
  • Dust II: MAD Lions 16-14 EG
  • Nuke: EG 16-5 MAD Lions

Team Liquid vs. Virtus Pro (Group B upper bracket quarterfinal)

Team Liquid win 2-0

  • Vertigo: Liquid 19-16 Virtus Pro
  • Mirage: Liquid 16-9 Virtus Pro

Monday, Feb. 24

G2 vs. 100 Thieves (Group B upper bracket quarterfinal)

G2 win 2-0

  • Mirage: G2 16-3 100 Thieves
  • Dust II: G2 16-2 100 Thieves

Na`Vi vs. FaZe (Group A upper bracket quarterfinal)

Na`Vi win 2-1

  • Nuke: FaZe 16-9 Na`Vi
  • Dust II: Na`Vi 16-14 FaZe
  • Overpass: Na`Vi 16-10 FaZe

Mousesports vs. TYLOO (Group B upper bracket quarterfinal)

Mousesports win 2-0

  • Inferno: mousesports 16-5 TYLOO
  • Dust II: mousesports 16-10 TYLOO

Fnatic vs. Renegades (Group A upper bracket quarterfinal)

Fnatic win 2-0

  • Dust II: Fnatic 16-4 Renegades
  • Inferno: Fnatic 16-14 Renegades

Vitality vs. NiP (Group A upper bracket quarterfinal)

Vitality win 2-0

  • Vertigo: Vitality 16-12 NiP
  • Nuke: Vitality 16-10 NiP

Astralis vs. Cloud9 (Group A upper bracket quarterfinal)

Astralis win 2-0

  • Overpass: Astralis 16-7 Cloud9
  • Train: Astralis 16-12 Cloud9